Heiva i Honolulu 2016 Results

heiva-hnl-2016flyer-8.5x11revisedHere’s the results for our first event in the Neal Blaisdell Center Arena.

1st Place Tane and Overall
Tripler Fiapai (22-26) Independent
1st Place Vahine
Pua Baker (27-35) of Ma’ohi Nui

Best Costume
Kaylen Sumait of Here Tama Nui

Most Creative Costume
Genesis Wright of Ali’itasi

Tamahine (4-6)
1st Place – Taylin Yuen of Ali’itasi
2nd Place – Ava Domingo of Ali’itasi
3rd Place – Alexa Bodden of Ma’ohi Nui

Tamaroa (4-6)
1st Place – Mamalu Lilo of Ma’ohi Nui
2nd Place – Leonidas Kukonu of Ali’i Tasi
3rd Place – Blayden Mayola of Ia Ora O Tahiti Nui

Tamahine (7-10)
1st Place – Dallas Deisha Deuz of Ma’ohi Nui
2nd Place – Kaleia Ketcham of Manutahi Tahiti
3rd Place – Shayla Aiolupotea of Te Vai Ura Nui

Tamaroa (7-10)
1st Place – Matani Lilo of Ma’ohi Nui
2nd Place – Maviri Gauthier of Tahiti Mana
3rd Place – Mose Lilo of Maohi Nui

Taureʼareʼa Vahiné (11-13)
1st Place – Alyssa Asuncion of Te Mana O Te Ra
2nd Place – Nicely Alana of Here Tama Nui
3rd Place – Nayesha Ramos of Ma’ohi Nui

Taureʼareʼa Tane (11-13)
1st Place – Giovanni Tafisi of Ma’ohi Nui

Taureʼareʼa Vahiné (14-17)
1st Place – Jazmine Melchor of Ma’ohi Nui
2nd Place – Ririka Kakinohana of Puahinano
3rd Place – Kaylen Sumait of Here Tama Nui

Taureʼareʼa Tane (14-17)
1st Place – Raimana Toa-Delage of Tahiti Mana
2nd Place – Ikoa Ah Yo of Te Mau Aito O Hiro

Purotu Vahine (18-21)
1st Place – Kawailehua Angle Kamanao of Maohi Nui
2nd Place – Naomi Baldomero of Te Vai Ura Nui
3rd Place – Jenelle Jayubo of Te Mana O Te Ra

Toa Tane (18-21)
1st Place – Aaron Watson of Toae Tumu Nonosina Hawaii
2nd Place – Tristan Ramones of Ma’ohi Nui
3rd Place – Manuha Lapenia of Tahiti Mana

Purotu Vahine (22-26)
1st Place – Kiana Uluave of Toae Tumu Nonosina Hawaii
2nd Place – Taliilani Letuli Goeas of Ali’itasi
3rd Place – Chelsea Clement of Ma’ohi Nui

Toa Tane (22-26)
1st Place – Tripler Fiapai, Independent
2nd Place – Anastase Ragivaru of Rai Marama
3rd Place – Andrew Kalani Simeona of Ma’ohi Nui

Purotu Vahine (27-35)
1st Place – Pua Baker of of Ma’ohi Nui
2nd Place – Karin Carido of Te Vai Ura Nui
3rd Place – Shante Hookano of Ma’ohi Nui

Toa Tane (27-35)
1st Place – Jacksmith Tanuvasa of Tahiti Mana
2nd Place – Quintin Lorenzana Vea of Te Mau Aito O Hiro
3rd Place – Jesse-James Watson of Toae Tumu Nonosina Hawaii

Matua Vahine (36-45)
1st Place – Junko Watanabe of Anavai Ora
2nd Place – Rina Sasaki of Rai Marama
3rd Place – Niralyn Hocson of Te Mau Aito O Hiro

Toa Tane (36-45)
1st Place – Tapori Sibayan of Te Mau Aito O Hiro

Matua Vahine (46+)
1st Place – Kazue Puaura Nishida of Te Hei Ura Polynesian Studio
2nd Place – Laylene Cablay of Ia Ora O Tahiti Nui

Toa Tane (46+)
1st Place – Lawakua Gabriel of Ia Ora O Tahiti Nui

Group Awards

Vahine Mehura
1st Place – Ia Ora O Tahiti Nui

Otea
1st Place – Ia Ora O Tahiti Nui

Drumming
1st Place – Ia Ora O Tahiti Nui
2nd Place – Te Iriatai Ora

Comments are closed